EELKOOL
VHK muusikakooli eelkooli on oodatud kõik muusikahuvilised lapsed. Sisseastumiskatseid ei ole, õpe algab reeglina septembri teises pooles.
1. KLASS
VHK Muusikakooli 1. klassi asutakse õppima eelkooli tutvusuuringute ja nendega paralleelselt läbi viidavate muusikaõpingute kooliküpsustesti alusel, testid viiakse läbi koos eelkooliga. Vältimaks ülekoormusest tekkida võivat lapse kahjustamist, saame lubada kahe kooli (põhikooli ja muusikakooli) üheaegset õppetöökoormust ainult igakülgselt kooliküpsetele lastele.
Õppetöö koormus üldhariduskoolis on suur eelkõige süvaõppelise keeleprogrammi osas. Lapsevanemad, kes soovivad oma lastele täisprogrammilist muusikaõpet, peavad olema valmis aktiivselt osalema nende õpingutes ja pilliharjutamises. Omalt poolt püüame väärtustada ja kasutada ratsionaalselt laste aega, näiteks VHK Muusikakooli täisõppekava alusel õppivad õpilased on vabastatud üldhariduskooli muusikatundidest (õppekava läbitakse muusikakooli tundides), solfedžotunnid on viidud kooli tunniplaani, kooli kontrolltöid ja eksameid planeerides arvestatakse muusikakooli kontserte ja arvestusi jne.
Edukate ja sisukate muusikaõpingute võtmeks on eelkõige perekonna väga mõtestatud ja konkreetne huvi klassikalise muusikakultuuri ja muusikaõpingute vastu ning kas või ühe pereliikme katkematu osalus lapse muusikalises kasvamises.
Vastuvõtt muusikakooli 1. klassi toimub ülelinnaliselt koos algkooli 1. klassi katsetega jaanuaris.
MUSIKAALSUSTESTIST
Oleme VHK Muusikakoolis veendunud, et iga laps on musikaalne.
Muusikalise võimekuse test ei jaga lapsi musikaalseteks ja ebamusikaalseteks, laste muusikalised võimed avalduvad erinevalt ja erinevas vanuses. See on ka üheks põhjuseks, miks vaatleme poisse ja tüdrukuid eraldi.
Eelkõige avaldub muusikalise võimekuse testis see, kui suur roll ja osakaal on muusikal olnud lapse varajases kasvukeskkonnas. Muusikaõpingud on alati kogu perekonna ühine ettevõtmine, seetõttu on lapse muusikalise eneseväljenduse testimine muusikakooli jaoks informatiivne lapse tulevaste muusikaõpingute sihipärasuse, jätkuvuse ning lapsevanemate toetuse ja kaasalöömise prognoosimiseks.
Katset tehes püüame säilitada lapsele mõnusa, mängulise õhkkonna, kus ta saaks, tahaks ja julgeks väljendada end võimalikult vabalt.
Musikaalsustestis on neli osa:
Laulda laulude valikust ainult esimene salm ilma saateta: „Mu koduke“, „Lapsed, tuppa!“, „Kiisu läks kõndima“, „Kevadel“ („Juba linnukesed“), „Hanepojad“.
Noodid: Sisseastumiskatse lauludMeloodiate järele laulmine. Õpetaja laulab ette neli meloodiat, väga lihtsatest keerukamateni. Laps laulab neid järele. Oluline on tähele panna duuri ja molli (mažoori ja minoori, rõõmsa ja kurva) eristamist.
Rütmi plaksutamine. Õpetaja plaksutab ette neli rütmi. Algab väga lihtsatest kujunditest, jõudes tasapisi keerulisemateni. Rütmikujundite plaksutamise ajal peab jälgima, et laps säilitaks õpetajaga sama tempo (meetrumi).
Intervallide ja kolmkõlade kuulamine ning järele laulmine. Õpetaja mängib klaveril neli korda kaks või kolm heli, laps ütleb, mitu heli kõlab, ja laulab kõlanud noote.
Gümnaasium
Vastuvõtt gümnaasiumi muusikaharru toimub ülelinnaliselt koos gümnaasiumi katsetega maikuus.
Kui gümnaasiumi üldkatsete kriteerium on ületatud, pääseb soovija muusikakatsetele, mis toimuvad kolmes osas: kontsert, muusikateooria test ja vestlus.
Kontserdil tuleb esitada kaks erineva karakteriga teost kogupikkusega maksimaalselt 10 minutit (suurvormi puhul piisab ühest osast).
Teooriatesti osad:
- ühehäälne viisidiktaat,
- akordide järgnevus (noodistada bassiheli, määrata akordid),
- akordide, intervallide ja helilaadide kuulamine (põhikolmkõlad pööretega, V7 pööretega, VII7 põhikujus, lihtintervallid, duur, molli kolm kuju),
- akordide, intervallide ja helilaadide määramine ning ehitamine (põhikolmkõlad pööretega, V7 pööretega, VII7 põhikujus, lihtintervallid, duur, molli kolm kuju; kuni 6-märgiga helistikud),
- küsimused muusikaajaloo ning Eesti muusikaelu kohta.
Nendele järgneb III voor, kus vesteldakse gümnaasiumi juhtkonnaga.
Kõik kolm vooru annavad punkte, mille kogusumma põhjal toimub vastuvõtt VHK gümnaasiumi muusikaerialale.
Otsus vastuvõtmise kohta saadetakse koos 10. klassi vastuvõtutulemusega.