Püha Miikaeli Poistekoor
PÜHA MIIKAELI POISTEKOOR - Peadirigent Kadri Hunt, dirigent Karin Veissmann. Hääleseadjad Jana Perens ja Alar Haak.
Poistekoori eesmärgiks on õppida tundma kristliku liturgia ja liturgilise muusika ajalugu, tunnetada selle väärtust ja kohta meie igapäevases elukeskkonnas. Koori repertuaaris on pearõhk ajaloolisel kirikumuusikal - gregoriuse laulul, varasel polüfoonial ja eesti vaimulikul ning ilmalikul rahvalaulul.
Püha Miikaeli Poistekoor on spetsialiseerumisega ajaloolisele kirikumuusikale, sealhulgas ka eesti rahvakoraalidele, ainulaadne eesti poistekooride seas. Koor loodi 1988. aastal Vanalinna Muusikamaja Poistekoorina (dirigent Lydia Rahula, koormeister Kadri Hunt), 1990/1991. aastal seoses Vanalinna Hariduskolleegiumi ja VHK Muusikakooli loomisega jagunes koor kaheks ja sai uue nime "Püha Miikeli Poistekoor" (1988. aastat peab oma koori sünniaastaks ka praegume Tallinna Poistekoor). Miikaeli poistekoori juures tegutseb ka koori poistest koosnev instrumentaalgrupp (kandled, flöödid, fiidel, viiul, rebekk, kitarrid jm.). Seaded koorile ja pillidele teeb dirigent Kadri Hunt.
Oma tegevusaja jooksul on PMP teinud koostööd mitmete huvitavate muusikakollektiividega, nagu stuudio LinnaMuusikud (1997. a. valmis ühine CD, mis 2003. aastal pälvis USA veebilehekülje “Treble Voices” kuu parima plaadi tiitli), Poola liturgilise draama stuudio “Wegajty” , kelle X sajandist pärit liturgiliste draamade lavastustes on poisid korduvalt osalenud, gregoriaani ansambel Vox Clamantis jt.
2009 ja 2010 esitati koos koos üle-Eestilise poistekooriga Kalev ja Järvamaa Poistekooriga Raplas, Tallinnas ja Paides W.A. Mozarti Missa Brevis in G (KV140).
2011 detsembris esitati kontsertagentuuri Corelli Music- kontsertsarjas "Kirikupüha Maarjamaal" koos Kalevi Poistekoori ja Corelli Consort orkestriga H. Schützi Magnificat ning Jõuluoratoorium Tartu ja Tallinna Jaani kirikus..
2011 ja 2012 aastal koostöö Rahvusvahelise Arvo Pärdi Keskusega, DVD "Mängime Pärti" salvestamine.
2012 .a. maikuus osales koor XI rahvusvahelisel Gregoriaani Laulu Festivalil Watous (Belgia). Püha Miikaeli Poistekoor on esimene Eesti amatöörkoor, kes Watou festivalile kutsutud. Sellel iga kolme aasta tagant toimuval festivalil on kohal tuntumad gregooriuse laulu uurijad ja õpetajad maailma eri paigust, esinevad nii professionaalsed, poolprofessionaalsed kui kõrgel tasemel amatöörkoorid. Watou festivalil osales 28 koori ja ansamblit 18 riigist. Eestist oli Watousse kutsutud ka ansambel Vox Clamantis (dirigent Jaan-Eik Tulve), kellega koos esineti ka ühiskavaga.
Rahvusvaheline gregoriaani festival on Watous toimunud alates 1981. aastast ning see kuulub oma valdkonnas maailma tuntumate ja tunnustatumate festivalide hulka. Festivalile on omistatud Flandria Kultuurisaadiku tiitel (1997). Külastajate arv on aasta-aastalt kasvanud, ületades eelmisel aastal 10 000 piiri.
Miikaeli Poistekoor on osalenud mitmetel esiettekannetel: 2002 Mart Siimeri kantaat “Püha Miikaeli mõõk” VHK kooridele ja orkestrile; 2003 Rene Eespere “Mater Rosae” VHK kooridele ja orkestrile ning ansamblile “Vox Clamantis”; 2008 Urmas Sisaski Missa Nr. 5 Op. 113 Tallinna Jaani Kirikus koos Tartu Poistekoori ja Collegium Consonante orkestriga (Teos on kirjutatud Miikaeli Poistekoori tellimusel),2012. a detsembris Margo Kõlari “Ave Maria”esiettekanne.
Lisaks Eesti kirikutele ja kontserdisaalidele on muusika poistekoori korduvalt ka kaugematesse paikadesse viinud. Lauldud on mitmetel kontsertidel ja festivalidel skandinaaviamaades, Venemaal, Leedus, Lätis, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Saksamaal, Belgias, Prantsusmaal, Inglismaal ja Itaalias. Seni pikim reis tehti 1996. a., kui kooripoisid elasid 2 nädalat Solesmes`i kloostris Prantsusmaal, mis on ülemaailmse tähtsusega gregooriuse laulu uurimistöö keskus. 2004. aastast alates on Püha Miikaeli Poistekoor ülemaailmse kirikumuusikat laulvate noorte- ja lastekooride organisatsiooni “Pueri Cantores” liige. 2005/06 a. aastavahetusel käis poistekoor Pueri Cantorese kokkutulekul Itaalias, Roomas, kus osaleti ka paavsti uusaastamissal Püha Peetruse Basiilikas.
Miikaeli Poistekoor on edukalt esinenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel: 2005 saadi Miikaeli Poistekoor Daugavpilsi koorifestivalil “Silver Bells” II järgu diplom ja 2 eripreemiat, 2008 pälviti gregoriaani kategoorias kuldmedal Olomoucis vaimuliku koorimuusika konkursil.
2010 võitis Miikaeli Poistekoor rahvusvahelisel koorikonkursil „Pannonia cantat” Ungaris, Kaposvaris esikoha kirikumuusika kategoorias ja pälvis eripreemia parima vanamuusika esituse eest, Kadri Hunt sai konkursi parima dirigendi preemia ning oli 2010. aasta Eesti aasta dirigendi tiitli nominent. http://galerii.
Püha Miikaeli poistekoori I klassi ettevalmistuskoori dirigent on Jana Perens
II-III kl ettevalmistuskoori dirigendid on Jana Perens ja Arno Gabriel Humal.
Salvestused ja heliplaadid
-
2012/2013 hooajal (Püha Miikaeli Poistekoori 25. aastapäevaks) valmib koori kolmas CD, mille keskmes on gregooriuse laul, lisaks ka varast polüfooniat ja mõned rahvakoraalid.
-
23. aprillil 2012 esitleti Mustpeade majas DVD-komplekti „Mängime Pärti“. Rahvusvahelise Arvo Pärdi Keskuse, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakooli ja filmistuudio Minor Film ühistööna valminud DVD toob vaatajani Arvo Pärdi koostöö noorte muusikutega ning selle tulemusena toimunud kontserdi helilooja loomingust. Püha Miikaeli Poistekoor esitab DVD-l 2 laulu Mikk Üleoja juhatusel ja poistekoori ansambel esitab koos Arvo Pärdiga laulu “Vater Unser”.
-
2005 CD “Mu mano tulge, latse” eesti rahvapäraste koraalidega K. Hundi seades. (CD, arvustusi võite lugeda siit.)
- 1996 koostöös stuudioga “LinnaMuusikud” varase kirikumuusika CD, mis pälvis 2000. aastal USA veebilehekülje "Treble Voices" kuu parima plaadi tiitli.